1. 8. - 6. 9. 2022
ÚTOČIŠTĚ: MARTA GRUBER
GALERIE DOLE, OSTRAVA

Výstava ÚTOČIŠTĚ představuje průřez poslední malířskou tvorbou Marty Gruber (Zechové). Zahrnuje obrazy z diplomového ročníku a z období těsně po absolvování školy až dodnes. Autorka ve své práci tematizuje vztah ke krajině jako k rámci, v němž jsou podstatné především "události". Každý pobyt mimo město je spojen s řetězícími se zážitky (včetně opakujících se pobytových rituálů), které se stávají malířskými náměty. Horské chaty, strmé svahy, zasněžené pláně, lyžaři a turisté promlouvají o dočasných útočištích lidských bytostí, které prchají z měst, aby v sobě obrodili smysl pro opuštěná místa odlehlá od lidské civilizace. Místa, která je dobré navštěvovat buď sám, nebo pouze s těmi nejbližšími. Jsou to malířské deklarace "útočišť", kde se člověk klidní a znovu-formátuje do citlivé bytosti napojené na to, co se zdá být zapomenuto, co však je ve skutečnosti nejpodstatnější - přímý a vědomý kontakt s konkrétním prostorem a časem.
Kurátor výstavy je Petr Vaňous.

21. 8. - 16. 10. 2022
NA MÍSTĚ: M. ALASSEUR, D. ŠUBRTOVÁ, B. NĚMCOVÁ, P. GRUBER, M. ZECHOVÁ, J. KOPOVÁ, L. KLIMENTOVÁ, A. ANDERLOVÁ
GALERIE COCO, DOBRŠ

Dobršský genius loci k tématu místa ponouká. Pošumavská Dobrš se svojí raně středověkou faktickou i bájenou (pověst o draku-krokodýlu) a také nedávnou (působiště v 50. letech minulého století vězněného patera Martina Františka Vícha) historií, gotickou tvrzí se zbytky renesančních sgrafit a ikonickou branou, dvěma pozoruhodnými původně románskými kostely na dnešních asi tak 50 obyvatel je usazená v krajině pevně a zároveň jakoby připravená k "odletu".

Po již několik let se stává místem setkání hudebníků nad společným tématem a při této příležitosti otevíraná výstava je svého druhu obdobným setkáním výtvarných umělců. Letos se výstavu hostící tvrz stává místem, na kterém se odehrávají v různých poměrech namixované dokumentační, emoční či vizionářské zprávy opět o místech jako součástech krajin, ať reálných či jaksi obecných, krajin podobenství, krajin imaginárních, osobních, společných. Krajina nás formuje, poskytuje prostor pro pouť fyzickou i duchovní a jak to na cestách bývá i místa k zastavení. Skrze krajinu a v krajině lze (sebe i leccos) sdělovat i sdílet, být přítomen. Zastavme se a spočiňme v ní. Přítomni. Je to namístě. Kurátorkou výstavy je Lucie Šiklová.

více >>>

31. 3. - 25. 5. 2021
ZABIJEŠ, ATELIÉR KRESBY AVU 2011-2021
R. CZIROKOVÁ · J. ČIŽMÁR · T. FRINDOVÁ · V. GABRIELOVÁ · M. GARAI · M. GERBOC · O. HOŘÁNEK · M. KOLÁŘ · A. KRAJČOVÁ · F. KŮRKA · K. LÁNÍKOVÁ · A. LÉDLOVÁ · L. LIBENKO · J. MAREK · K. NETOLICKÁ · J. PETRBOK · M. POKORNÝ ·
M. PUTNOVÁ · M. RAJCHLOVÁ · A. RUTH · A. SARNOVÁ · G. SLANINKOVÁ · H. SÜSSOVÁ · M. ŠEDA · J. ŠTULÍŘ · J. ULIČNÝ · A. VARDANYAN · M. ZECHOVÁ · T. ZICHOVÁ
GALERIE HYB4, PRAHA

18. 9. - 27. 9. 2020
DIPLOMANTI AVU + HOSTÉ 1970 2020
D. ADAMEC, V. BERAN, M. BLECHA, J. ČUŠKA, B. DANDOVÁ, M. DONÁTOVÁ, S. DUBNÁ, T. DVOŘÁKOVÁ, D. FESL, A. FILIPOVÁ, R. HANÁKOVÁ, E. HAVLÍKOVÁ, L. HOFMANN, D. A. HRŇOVÁ, L. CHÁNOVÁ, V. JANŮ, H. JIRÁKOVÁ, S. KAFKOVÁ, M. KLESALOVÁ, J. KNAP, E. KONEČNÁ, K. KONVALINOVÁ, J. KORBIČKOVÁ, D. KOŽMÍNOVÁ, B. KROPÁČKOVÁ, D. KROPÁČOVÁ MOROVÁ, T. KUREČKA, B. LEPŠÍ, A. MAGROT, V. MICHALSKÁ, T. MISIARZOVÁ, I. MRÁZKOVÁ, R. MRŠTINA, A. PANÁČEK, A. PÍŠŤKOVÁ, J. PITRMUC, R. POGOSIAN, J. RAJNOCH, P. SÁS, K. SEDLÁČKOVÁ, D. SLAVICKÁ, A. SOBOTKOVÁ, H. SÜSSOVÁ, M. ŠEMBERA, J. P. TOMÍČKOVÁ, D. TUREČEK, J. ULIČNÝ, M. ZECHOVÁ, T. ZICHOVÁ, O. ŽEGORJAK

HOSTÉ: Miloš CVACH, Michael GABRIEL, Václav GIRSA, Jakub HOŠEK, Magdalena JETELOVÁ, Vladimír KOKOLIA, Marek MEDUNA, Petr PAVLÍK, Michael RITTSTEIN, Dalibor SMUTNÝ, Kateřina ŠEDÁ, Petr VESELÝ, Josef ŽÁČEK

AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ V PRAZE

Devětačtyřicet absolventů, kteří reprezentují pestrou škálu ateliérů, jež na Akademii výtvarných umění v Praze fungují, představí na výstavě Diplomanti AVU + hosté 1970 2020 výsledky svého studia.

více >>>

8. 9. - 26. 10. 2020
PAMĚŤ MÍSTA: MARTA ZECHOVÁ
JATKA78, PRAHA

Jsou místa, která mají genius loci. Jedním z nich je Holešovická tržnice. Její duch však nemluví pouze jazykem trhovců a mumraje oblíbeného tržiště či jazykem místa s rozvíjejícím se kulturním potenciálem. Jeho jazyk je zabarven i temnými tóny, zakládajícími se na krvavé minulostí, již připomínají dvě původní sochy při vstupu, Muži s býkem (B. Schnirch, Č. Vosmík). Tržnice totiž vznikla na místě bývalých Pražských jatek, fungujících zde ještě do roku 1983.

Marta Zechová nachází svá malířská témata v konkrétních místech, na nichž se ocitá a s nimiž navazuje dialog právě prostřednictvím jejich genia loci. Před několika lety pracovala jako brigádnice právě v Holešovické tržnici a toto místo ji inspirovalo k obrazovému cyklu Tržnice (2016). Viděla ji jako pestré prostředí hrdých zemědělců, nabízejících své výpěstky, vietnamských prodejců, všelijakých přeprodavačů, vyznavačů zdravých domácích produktů, nakupujících důchodců či těch, kdo sem přicházejí jen tak na procházku místem, kde bují život. Tržnice je ale i místo, kde pro naše plná břicha skončil svůj život bezpočet dobytka. V současném návratu Marta Zechová navíc zviditelnila tuto pomalu zapomínanou jateční minulost, která upadá v zapomnění jako dnes zde cosi těžko uvěřitelného.

více >>>